کاسبی که بزرگترین صادرکننده خشکبار است

غروب سه شنبه قبل در طبقه زیرین ساختمان شمالی اتاق بازرگانی ایران به دیدار اسدالله عسگراولادی رفته بودم. مردی گفته می شود بزرگترین صادرکننده خشکبار ایران است و البته چه افتخاری از این بالاتر.که آدم تولیدکننده و یا صادرکننده باشد.عسگر اولادی در اتاق مشترک ایران و چین بر صندلی ریاست تکیه زده بود.بلند بلند با منشی های اتاقش حرف می زد و هر چند دقیقه آن ها را می خنداند.پیرمرد خوش مشربی است.در 76 سالگی طبع طنزش را خوب حفظ کرده.در اتاقی که پر بود از تابلوهای قشنگ چینی و چراغ ها و آویزها و حتی پادری چینی با حاج اسدالله از چین و کالاهای بی کیفیت و کالاهای استاندارد و مرغوبش حرف زدیم. کنایه های من را نگفته می فهمید و جواب می داد.حتی فقط وقتی که لبخند می‏زدم.

حاج اسدالله برادر حاج حبیب الله است.سرپرست کمیته امداد و دبیرکل موتلفه اسلامی.حزب قدرتمندی که البته از مدافعان سرسخت دولت است.با این همه حاج اسدالله می گوید هیچ وقت عضو موتلفه نبوده و نیست اما می‏گوید سمپات این حزب است و به خاطر برادرش از این حزب دفاع می کند.هر چه حبیب الله در حوزه سیاست به مقام دفاع از دولت سخن می‏گوید چین بر جبین می‏اندازد و بالا و پایین می‏پرد، اسدالله در حوزه اقتصاد با خونسردی کامل و با صراحت تمام از دولت انتقاد می کند.عسگراولادی مرد اقتصاد است.کارآفرین است.مدافع اقتصاد آزاد است.سرمایه دار است و سرمایه اش در خدمت اقتصاد کشور است و چه ازاین بهتر؟ با تلاش او و همکارانش است که هنوز صادرات ما به چین به وارداتمان از چین می چربد.وجود چنین افرادی غنیمت است.کاش بیشتر از این افراد می داشتیم.
بنز حاج اسدالله
زمانی در یک نشریه عکس برخی بازرگانان را در کنار خودروهایشان چاپ کرده بودیم و عسگراولادی هم در کنار بنز سفید رنگ E کلاس مدل 2007 اش.وقتی عکس را دید خندید و با خونسردی گفت: "امام علی می‏گوید از سعادت مرد مسلمان داشتن خانه وسیع،همسایه خوب و مرکب راهوار است."
کاسب جزء
وقتی دولت نمایشگاه بین المللی را به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح به خاطر 800 میلیارد بدهی واگذار کرد و بعد تمام بازرگانان در بخش خصوصی و دولتی به مخالفت پرداختند تا بالاخره این واگذاری لغو شد اسدالله عسگر اولادی در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: "اگر دولت نمایشگاه را به خاطر این مبلغ بدهی می خواهد واگذار کند من به عنوان یک کاسب جزء آن را می خرم."


پی‏ نوشت 1:صحبت‏هایم با عسگراولادی به زمان حال ختم نشد و به اول انقلاب و دولت میرحسین موسوی و مرحوم عالی‏نسب هم کشیده شد.متن حرف ها را اینجا بخوانید.
پی‏ نوشت 2:متن کامل صحبت های عسگراولادی در مورد چین و واردات کالاهای بی‏کیفیت و کالاهای مرغوب را در اینجا بخوانید.
پی ‏نوشت3: اگر دیروزهفته خود را با ایران‏دخت آغاز نکرده اید هنوز دیر نشده،ایران‏دخت را هر وقت از کیوسک بگیری تازه ست.

12 نظرات:

فرشاد گفت...

ما كه هفتهه مو بي ايران دخت شروع نميشه..
كم كم دارن شك مي كنن اين ايراندخت كيه..!!!!

به نظر من تعامل با اين افراد خوب است البته به شرطي كه خودشان خوب باشند.
موتلفه البته هميشه به خاطر مسائل اتصادي در اتهم بوده

ناشناس گفت...

بعله بعله فرمایشات ایشون متین ،

خب یه کم بیشتر تبلیغ کن برای مجلتون :D


من زیاد در مورد این آدم نمی دونم اما خوب حرف زده ، و جالبتر اینکه تو هم خوب مصاحبشو به صورت مکتوب در آوردی

آبجی خانوم گفت...

چن وقت پیش تو تلویزیون با این آقای عسگر اولادی تاجر مصاحبه می کردن! بر خلاف انتظارم برنامه جالبی بود و حرفایی که راجع به رموز موفقیتش می گفت هم همینطور! البته من چون نسبت به اسم عسگر اولادی حساسم سعی کردم زیاد تحت تأثیر قرار نگیرم

کرو گفت...

منم یه کروکودیل جزء م!

Cma گفت...

baaaale khob age chenin adamaee poshte dolat nabodan k enghad ba khiale rahat adam nemikoshtano tahavoz nemikard...! :((

Cma گفت...

yani chi farshad mge shak mikonan irandokht male kie???
vajeb shod beram begiramesh.

مهتاب گفت...

مرکب راهوار رو خوب اشاره کرد ;-)


خوشمان آمد
خوشا به حالشان

مهتاب گفت...

گرونه برادر من گرونه
ما تازه شهریه دانشگاهو ریختیم تو جیب عمو جاسبی
یه تخفیف بدید تا بخریم

مصطفی موسوی گفت...

پاشنه آشیل طیف حاکم همینجاست
والبته بعد حقیقی اش

ممنون رضا ، البته درست نیست راجع به کامنتهای رفقات من نظر بدم ولی خیلی نا امید کننده است بعضیاشون

یعنی فکر میکنی با این جور نگاه به جامعه قوچانی بیست بار دیگه هم زندانی بشه تغییری ایجاد میشه تو جامعه ایرانی

فرشاد گفت...

@سيما
كامنتم شوخي بود.
يعني انقدر ايرادخت نقل كلام ما شده خانواده شك ميكنن اين كيه... !

مـیلاد گفت...

ایران بوی اگه باشه با میخریم.

مـیلاد گفت...

حاجی مخشو میزدی میرفتی تو دم و دسگاش. ببین این راهی که تو میروی رو به ترکستان است حاجی. ببین کی گفتمااا

ارسال یک نظر