هفتادچراغ استاد

"من آدم پرخوری نیستم.از آن دسته آدم‏ها نیستم که هر چه دم دستشان بیاید، بخورند.سیگار نمی‏کشم.اهل هیچ دودی نیستم.هیچ اعتیادی ندارم. یک زمان‏هایی کوه می‏رفتم که الان دیگر نمی‏شود.اما پیاده‏روی می‏کنم.در همه این سال‏ها سعی کرده‏ام سالم زندگی کنم. نتیجه آن می‏شود که در 70 سالگی هم بتوانی مثل 50 سالگی آواز بخوانی و زندگی عادی‏ات را داشته باشی.این سلامت به تنهایی کافی نیست.باید در کنارش صداقت داشته باشی.این که ریاکاری نکنی.چون مردم زودتر از هر کس دیگری می‏فهمند.دست آدم‏های ریاکار زود رو می‏شود."
این‏ها حرف های یگانه استاد هنر و آواز ایران محمدرضا شجریان است که در مصاحبه با هفته‏نامه چلچراغ عنوان کرده است.بچه‏های چلچراغ این هفته به مناسبت هفتادمین سالگرد استاد شجریان به دفتر او رفته و هم با خود استاد و هم با مژگان شجریان از دنیای هنری و خانوادگی‏شان صحبت کرده اند.
اگر چه چلچراغ به خاطر همین مصاحبه که البته افتخار گرفتنش کم هم نیست قیمت مجله این هفته تا 1500 تومان بالا برده اما خرید همان عکس پشت جلد مجله که هنر حجت سپهوند است خیلی بیشتر از این‏ها می‏‏ارزد.در کنار سوال و جواب‏های رد و بدل شده با استاد، حجت سپهوند هم در باکس کوچکی نوشته چگونه ایده عکاسی از استاد به ذهنش رسیده و با همان ادبیات خودش استاد را صدا زده (احتمال قریب به یقین صدایش زده: "زندگی! بیا اینجا...) و عکس گرفته است.
به قول استاد (منظور حجت سپهوند است.خودم اینگونه صدایش می‏زنم) هر کسی که باشی در برابر استاد شجریان کم می‏آوری، ضربان قلبت کند می‏شود و فشارت می‏افتد: "انگار در این سرزمین تنها یک استاد وجود دارد: استاد شجریان و مابقی استادیار هستند."
مصاحبه چلچراغ با استاد شجریان در مورد زندگی شخصی و هنری و ناملایمات اخیر خواندنی است اگر چه می‏شد صریح‏تر و بی‏پرده تر باشد که شاید خود استاد چنین نخواسته است.
مصاحبه با مژگان شجریان دختر 41 ساله استاد هم پر است از اطلاعات در مورد خانواده شجریان.دست آخر هم مطلب پوریا عالمی که البته در اینجا هم می‏توانید بخوانید.


پی‏نوشت:
مهرنامه بخوانید.

پی‏نوشت2: به چشم‏های استاد در عکس‏های حجت دقت کنید.

14 نظرات:

قاصدک گفت...

زنده باد استاد
عکس محشریه

م. گفت...

خیلی وقته چل چراغ نخریدیم. یه زمانی خیلی خوب بود. بعدش به مرور انقدر افول کرد که دیگه بدرد ما نمیخوره. شاید هم ما پیر شدیم! خدا میدونه.

تقریبا همین حرفا رو توی مصاحبه بی بی سی هم زده راستی

م. گفت...

راستی حاجی منم. حاج مهدی ;)

رضا گفت...

@حاج مهدی
هم چلچراغ افت داشته نسبت به سالهای درخشانش که البته دلیل عمده ش محدود شدن فضای رسانه ای بوده هم این که ما بزرگ شدیم و چلچراغ از اول هم یک نشریه تین ایجری بوده.

آره.تقریبا حرفها همونه.ولی اینجا جمع و جورتره.اینجا مژگان هم داره البته.

م. گفت...

حاجی اونجا هم مژگان داشت

ناشناس گفت...

درود بر حضرت استاد محمد رضا شجریان

ناشناس گفت...

هی حاجیا مواظب حرف زدنتون باشیدا. دارید راجع به یک اسطوره حرف میزنید.البته اگه شماها این چیزا رو بفهمید که گمان نمیکنم.

Cma گفت...

axesh marekas daash Reza : )

ش. ی. و. آ گفت...

چه تم قشنگی داره وبلاگ شما_ خیلی خوشرنگه

مريم گفت...

منم وقتي طرح رو جلدو ديدم جا خوردم
فكر نميكردم اصلن اجازه بهشون بدن كه عكس و مصاحبه چاپ كنن!


به هر حال تاسف تاسف تاسف!

سيمين گفت...

چه دلنشين صحبت كرده استاد شجريان! لذت بردم.

زنده و جاويد هركه دلش براي آزادي مي تپد!

م.پارسا گفت...

سلام
اين آدرس وبلاگ جديدمه
chambezi.blogspot.com

سمانه گفت...

سلام عمو رضا..خوبید شما؟
منم چندباری چلچراغ خریدم...ولی خیلی وقته که نخریدم..بیشتر همشهری جوان و همشهری داستان می خوندم این چند وقته اما دوباره انگار شور چلچراغ تو وجودم زنده شد..آفرین دارن با این مصاحبشون..
دست شما هم درد نکنه واسه اینکه اطلاع دادید..
راستی شما تو چلچراغ کار می کنید آیا؟می دونستید کارتون یکی از بهترین علایق منه!همیشه دلم می خواست و می خواد عضو تحریریه ی یه مجله ی خوب باشم..امیدوارم اون روز برسه..
موفق باشید..مثل همیشه..

حیاط خلوت گفت...

سلام عمو
من آدرس خونه مو عوض کردم.

http://www.hayaat-khalvat-blog.blogspot.com

ارسال یک نظر